Production Notes 2013-09-02 00:00:00

Nowy plakat do filmu Wajdy - „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. 2013-08-20 00:00:00


 

Plakat do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” zaskakuje – na pierwszym planie niemal równorzędnie eksponuje dwie postaci – zarówno tytułowego, głównego bohatera, jak i długo przebywającą w jego cieniu, Danutę Wałęsę. Podczas gdy grający w filmie Lecha Wałęsę - Robert Więckiewicz, z dumą pokazuje znak zwycięstwa, zza jego sylwetki przenikliwie i z dystansem spogląda na nas Agnieszka Grochowska. Twórcy nie ukrywają, że najnowszy film Wajdy pokazuje epokowe wydarzenia poprzez filtr prywatnej, czy wręcz intymnej relacji Państwa Wałęsów. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” ma szansę zainteresować tych, którzy nie zdążyli przeczytać głośnej książki żony Lecha Wałęsy, w której zdradzała kulisy ich wspólnego życia.
„Lata 70. były dla nich dobrym czasem, dziesięć lat życia w miłości. Oni obydwoje tak tamte lata wspominają. Tworzyli jedność. W związku z działalnością polityczną mojego ojca, w związku z jego zaangażowaniem w politykę w roku 1980 wszystko zaczęło się zmieniać. Może trochę oddalili się od siebie” – komentował kulisy związku swoich rodziców w wywiadzie dla „Wprost” Jarosław Wałęsa.
Widoczne na plakacie spojrzenie Grochowskiej skierowane jest wprost do nas, jak wyzwanie. Wydaje się łączyć kilka odczuć na raz: niepokój, troskę, siłę, poświęcenie, wsparcie. „Przed oczami wyłania mi się obraz osoby niezwykle silnej, która w jakimś sensie świadomie przesunęła się na dalszy plan. Kobiety, która z wielkim uporem i siłą tworzyła rodzinę, w warunkach, które nie pozwalały aby stworzyć dom” – mówiła o granej przez siebie postaci Agnieszka Grochowska.
„Szukałem aktorki, która miałaby bezgraniczną szczerość. Agnieszka Grochowska ma taką głęboką, ludzką prawdę, którą chciałbym uzyskać” – tłumaczył wybór aktorki, Andrzej Wajda.

„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI” - W KINACH OD 4 PAŹDZIERNIKA