Robert Więckiewicz nagrodzony w Chicago 2013-10-18 00:00:00

Robert Więckiewicz – najlepszym aktorem za rolę Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy. W piątek (18-10-2013) podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, najstarszym konkursowym festiwalu w USA, Robert Więckiewicz otrzymał nagrodę Srebrnego Hugo.

Na ceremonii, która odbyła się w piątek, 18 października, w Chicago City Center podkreślano najwyższy światowy poziom kreacji polskiego aktora (zdaniem jury: „Więckiewicz uzyskuje poziom całkowitej symbiozy pomiędzy aktorstwem i interpretacją światowej osobowości”), która wpisuje go w plejadę gwiazd, nagradzanych na festiwalu w poprzednich latach, jak m.in.: Edward Norton, Forest Whitaker czy Ed Burns. Nie pierwsze to tej rangi zachwyty nad mistrzostem polskiego aktora; po komplementach w najważniejszym światowym magazynie filmowym „Variety” , w „The Hollywood Reporter”, czy „Guardian” („najwyższej klasy główna rola”), ostatnio „The New York Times” określił Więckiewicza jako aktora „o przenikliwych niebieskich oczach, bardziej niż tylko podobnego do Seana Penna, który podźwignął trudną rolę pana Wałęsy”.
„Wałęsa. Człowiek z nadziei” - dzięki współpracy Akson Studio i TVP – po Wenecji i Toronto trafił na festiwale w koreńskim Pusan, w Rio de Janeiro, Petersburgu, izraelskiej Haifie, belgijskiej Gandawie, Londynie, San Francisco, Denver, Dubaju, Kalkucie i na Goa w Indiach, a także na festiwale w hiszpańskim Valladolid, w Kijowie, Wilnie, Batumi, Ljubljanie i Waszyngtonie. Film został już sprzedany do dystrybucji kinowej w wielu krajach świata, m.in.: we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Japonii, Anglii, Słowenii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji i Portugali.

Centrum Informacji TVP


więcej informacji o festiwalu:
www.chicagofilmfestival.com
 

Kinowa premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” 4 października! 2013-10-04 00:00:00

To dla nas wielki dzień. Już dziś film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” wchodzi do kin.


Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi, którym zależy na kulturze, by obejrzeli ten film z legalnych źródeł. Bo niezależnie od tego, co nas dzieli, może nas połączyć wspólny cel – wsparcie polskich artystów i ich twórczości.

Fundacja Legalna Kultura wraz z twórcami filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” apelują do wszystkich, aby obejrzeli film z legalnych źródeł:
Dla mnie to była bardzo istotna zmiana. To, co się zdarzyło w sierpniu 80. W środku tej kaszany komunistycznej zrobiła się przestrzeń wolności. Można zadać sobie pytanie, dlaczego oni działali w podziemiu, dlaczego oni działali nielegalnie? Dlatego, że ówczesna władza nie pozwalała im działać legalnie. Dzisiaj mamy inną sytuację, dzisiaj można robić legalnie to wszystko, co oni wówczas robili. I dzisiaj jest paradoksalnie odwrotnie – mimo że można, a nawet należy, to się robi nielegalnie. Wydaje mi się, że to dotyczy głównie ludzi młodych, niestety, którzy może nie do końca sobie zdają sprawę z tego, że to jest jakiś rodzaj dziedzictwa, które ktoś wypracował. Że jeśli powstaje film czy utwór muzyczny, czy książka, to ktoś za tym stoi, ktoś musiał włożyć w to jakiś wysiłek. I nie tylko wysiłek finansowy po to, żeby coś powstało konkretnego, ale przede wszystkim wysiłek intelektualny. I że należy się respektowanie tego, poszanowanie dla czyjegoś wysiłku intelektualnego, a nie branie sobie dowolnie, jak mi się podoba, nic nie dając w zamian.
Robert Więckiewicz


Pewnie jeżeli ktoś teraz ściąga nielegalnie film, to nie myśli o tym, że ktoś 30 lat temu drukował, ryzykując zdrowie, a czasem życie, ulotki gdzieś pod ziemią, żeby ten ktoś mógł dzisiaj żyć w wolnym kraju. Fajnie by było, gdyby przy okazji premiery tego filmu ludzie zaczęli o tym myśleć i tym pamiętali. Że też w jakimś sensie wolność nie jest dana raz na zawsze. I że to są bardzo konkretni ludzie, którzy żyją ciągle, którym my zawdzięczamy to, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. I że, być może, nie możemy zrobić dużo. My dzisiaj żyjemy w wolnym kraju i nie musimy o niego walczyć. Sytuacja nie wymaga od nas czegoś niezwykłego, ale może możemy robić coś zwykłego. Na przykład możemy nie ściągać nielegalnie filmu, tylko pójść na ten film do kina albo go ściągnąć z legalnego źródła. I to w jakimś sensie jest nasz wkład w to, żebyśmy żyli w fajnym, normalnym kraju, gdzie szanujemy siebie nawzajem.
Agnieszka Grochowska

Sytuacja, która była w czasie Solidarności, w czasie Polski Ludowej, kiedy ona się powoli zapadała, a te właśnie wydawnictwa dopomagały w uświadomieniu społeczeństwa… zresztą i wtedy nie można było zrobić filmu inaczej, tylko można było zrobić za pomocą środków państwowych, bo nikt inny tyle pieniędzy nie posiadał. Gazeta, książka , film jako taki - one nie mogą powstać bez środków materialnych, bo my nie jesteśmy amatorami, którzy pracują gdzie indziej. Tak samo jak nikt nie żąda, żeby mu dali buty za darmo, bo ktoś te buty robi – identycznie jest z filmem. Chcesz zobaczyć film u siebie w domu, zrozum, że ci ludzie, którzy to zrobili, oni nie oszukują cię, możesz nie kupić tego filmu, możesz kupić inny film. W związku z tym prosiłbym i rozumiem to, że jeśli chcecie zobaczyć nasze filmy, jeżeli nasze filmy mają coś do powiedzenia, jeżeli nasze filmy coś chcą wam zakomunikować, dajcie nam szansę zrobić następny.
Andrzej Wajda

(Źródło informacji: Fundacja Legalna Kultura www.legalnakultura.pl)