film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nominowany do nagrody "Kino dla pokoju" 2014-02-05 00:00:00

Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” został nominowany do nagrody „Kino dla pokoju „w kategorii Film Roku! Nagrodę promuje Fundacja Kino dla Pokoju.
Nagroda dla najlepszego filmu „Most Valuable Movie Award” jest przyznawana od 2002 roku, a jej laureatami były takie filmy jak: Good Night, and Good Luck (2006), Persepolis (2008) czy Lincoln (2013).
Fundacja Cinema for Peace działa na rzecz pokoju na świecie poprzez wsparcie ważnych dzieł filmowych. Poprzez udział w tworzeniu i rozpowszechnianiu filmów o przemocy, wojnie, biedzie, zapobieganiu chorobom (np. AIDS) i łamaniu praw człowieka fundacja podnosi świadomości na temat tych problemów na całym świecie, w krajach wysoko rozwiniętych a także w krajach, których dotykają problemy opisywane w filmach.
Tegoroczna gala wręczenia nagród będzie dedykowana pamięci Nelsona Mandeli.
W Berlinie podczas Gali upamiętniony zostanie szereg rocznic związanych z walką o pokój. Historia Lecha Wałęsy „jedzie” do Berlina w stulecie od rozpoczęcia dramatycznego konfliktu I Wojny Światowej, 75-lecie od wybuchu II Wojny Światowej, 20 rocznice zakończenia Apartheid’u oraz 25 lat po upadku muru berlińskiego. Film „Wałęsa”. Człowiek z nadziei będzie przypominał o naszej rocznicy – wyborach 4 czerwca 1989.

Wśród 9 nominowanych oprócz „Wałęsy” Andrzeja Wajdy znalazły się następujące
12 Years a Slave (Steve McQueen); An Episode in the Life of an Iron Picker (Danis Tanović); Dallas Buyers Club (Jean-Marc Vallée); For Those Who Can Tell No Tales (Jasmila Zbanic); Mandela: Long Walk to Freedom (Justin Chadwick); Philomena (Stephen Frears); The Butler (Lee Daniels); Wadjda (Haifaa Al-Mansour).
 

POKAZ FILMU "WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI" W KONGRESIE USA 2013-12-05 00:00:00

Uroczysty pokaz filmu o Lechu Wałęsie w reżyserii Andrzeja Wajdy odbył się w środę, 4 grudnia, przy pełnej sali w Audytorium w Kongresie USA w Waszyngtonie. Lech Wałęsa, który był gościem honorowym, wrócił do Kongresu po 24 latach. To bowiem tu w 1989 roku wygłosił swe słynne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA, co pokazuje kulminacyjna scena filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Relacja z pokazu dostępna jest w zakładce "Filmy".